Akçay Yavuz Otel
Akçay Yavuz Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Akçay deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında 23-27 derece °C arasındadır. Akçay deniz suyu yüzmek için en ideal olan tatil beldelerindendir.

Akçay Deniz Suyu Sıcaklıklığı

Akçay Deniz Suyu Sıcaklıklığı

Kuzey Ege yöresi özellikle deniz suyunun soğuk olmasıyla tanınır. Öte yandan, bu durum için biraz şehir efsanesi denilebilir. Hem yörede yaz aylarındaki deniz suyu sıcaklığının diğer yerlerden çok daha düşük olması, hem de deniz suyu sıcaklığının düşük olmasının kötü bir şey olup olmadığı tartışmalı konulardır.

Akçay’ın Denizi Nispeten Soğuktur

Deniz suyu sıcaklığının düşük olması dezavantaj yaratan bir durum değildir. Aksine, su sıcaklığının yüksek olduğu yerlerde karadaki nem oranı da fazla yükselir ve çok bunaltıcı bir hava oluşmasına yol açar. Kuzey Ege’de Akçay, Altınoluk, Güre, Bozcaada, Ören, Ayvalık gibi turistik yerleşim yerlerinde ise suya karışan tatlı su kaynaklarının fazlalığı ve başka bazı sebeplerden deniz suyu sıcaklıkları başka yerlere göre bir miktar daha düşüktür. Bu sayede, buralarda tatil yapan çoğu kişinin fark edeceği gibi yazın bu beldelerde diğer yerlere kıyasla daha ferah, nem oranı daha düşük bir hava yaşanır. Ayrıca, karadaki sıcaklıkla deniz suyu sıcaklığı birbirine ne kadar yakın olursa deniz suyunun serinletici, tazeleyici etkisi o kadar azalır, bu da çok sıcak yaz günlerinde arzu edilen bir şey değildir.

Bu nedenle de Akçay otelleri diğer bölgelere göre güzel bir avantaja sahiptir. O da şudur ki denize girdiğinizde hiç rahatsız olmadan rahatlamanız mümkündür. Bazı bölgelerde ise su o kadar sıcak olur ki denize girdiğinizde de hala bunalmaya devam edebilirsiniz.

Mayıs – Ekim Arası Deniz Suyu Yüzmeye Müsaittir

Ege Denizi’nde yıllık deniz suyu sıcaklığı ortalaması 17 – 19,5 °C arasında seyreder. 1970 – 2016 yılları arasında en düşük yıllık deniz suyu sıcaklığı ortalaması 17,7 °C ile1983’te, en yüksek ortalama ise 19,4 °C ile 2014 yılında kaydedilmiştir. Kuzey Ege’de, Türkiye’nin diğer bir çok yerinde olduğu gibi Temmuz ve Ağustos aylarında deniz suyu sıcaklığı ortalaması 24 °C altına pek düşmediği gibi 26 °C hatta 27 °C seviyelerine ulaşır. Haziran ayında bu ortalama 22 °C civarındadır. Eylül ayında ise 23 °C ile Haziran’dan bile daha uygun bir deniz sıcaklığı devam eder. Ekim’de su sıcaklığı 20 °C’ye düşer. Bölgede Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında su sıcaklığı yüzmeye uygundur.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?